Et fredfyldt toscansk tilflugtssted med privat pool og frodige haver.
Villa til 10 personer - 5 soveværelser og 5 badeværelser.
Velkommen til Villa La Cerbaina, et charmerende toscansk landsted beliggende inde i et vinområde og ejet af en vingård. Her er I omgivet af de bløde bakker i Toscana og med en betagende panoramisk udsigt. Her kan I nyde roen og den fantastiske natur, samtidig med at I er tæt på historiske byer som Volterra og Montecatini Val di Cecina.
Villa La Cerbaina er ideelt til både familier og grupper, og tilbyder masser af plads med sin smukt restaurerede bolig og store udendørsområder. Med fem soveværelser og fem badeværelser er villaen perfekt til op til 10 personer, og her kan I både slappe af og skabe minder sammen.
Villaens udeområde
Når I træder ud i haven, bliver I mødt af en græsplæne og et afslappende loungeområde, hvor I kan nyde udsigten. Den private swimmingpool (6 x 12 m, 1,40 m dyb) er åben fra april til oktober og er udstyret med solsenge, udendørs bruser og et indbydende loungeområde med sofaer – perfekt til de varme dage, hvor I bare vil slappe af.
Under pergolaen kan I samles omkring spisebordet, der har plads til 10 personer, og nyde måltider med den vidunderlige udsigt som baggrund. Hvis I ønsker at læse en bog i ro og mag, er der en terrasse med stole og et lille bord – også et ideelt spot til at beundre det omkringliggende landskab.
Der er endvidere indbygget grill/pizzaovn, spa-bad, bordfodbold og fitness i haveområdet. Desuden er der en græsplæne, hvor I kan spille fodbold og en volleyball-bane ca, 30 m fra huset.
Indretning af villaen
Villa La Cerbaina på 250 m2 strækker sig over to etager og er indrettet med en kombination af rustik charme, finurlige møbler og lamper samt moderne bekvemmeligheder. I stueetagen finder I en stor og lys stue, hvor I kan slappe af ved pejsen eller flade ud i sofaen. Stuen er også udstyret med et klaver for jer, der ønsker at spille lidt musik. Der er en rummelig spisestue med et stort bord, som også kan omdannes til et billardbord, og køkkenet er fuldt udstyret med alt, hvad I behøver for at tilberede lækre måltider bla. opvaskemaskine, ovn, komfur og stort køleskab. Direkte udgang fra køkkenet til terrassen, så det kan ikke være lettere at spise udendørs.
I stueetagen er der et stort dobbeltværelse med eget badeværelse og en sensorisk brusekabine, to yderligere dobbeltværelser, et badeværelse med brusekabine og et gæstetoilet. På første sal finder I to store suiter med dobbeltsenge, pejs, satellit-tv og adgang til en privat terrasse – et ideelt sted at nyde morgenkaffen eller et glas vin om aftenen. Der er aircondition i alle soveværelser og fællesområder.
Få ekstra oplevelser med hjem fra ferien
Hvis I bor i denne smukke villa, kan I få ekstra oplevelser med hjem. Her er nemlig mulighed for at få en privat kok ud i villaen, som tilbereder mad for jer. Det eneste, I skal gøre, er at sætte jer til bords og nyde hinanden og måltidet. Det kan være alt lige fra morgenmad, frokost og aftensmad, som kokken kan hjælpe med. Vil I udelukkende være ved poolen og ikke køre rundt efter ting, kan ejerne også hjælpe med at gøre indkøb. Nogle får endda hjælp til indkøb inden deres ankomst, så der står lidt klar til dem, og morgenmaden er nem dagen efter.
Kokkeskole er noget, som rigtig mange efterspørger, og her kan hele familien være med til at lave maden sammen med en kok. Vores erfaring er, at det giver plads til en masse gode minder.
En af de nyere ting, som ejerne tilbyder, er brunch ved poolområdet eller picnic i vinmarkerne, der ligger lige ved villaen. Ønsker I en af disse oplevelser på jeres ferie, hjælper vi gerne med at undersøge priser ved at kontakte ejeren.
Området I bor i
Villa La Cerbaina er perfekt beliggende 2 km fra den charmerende middelalderlandsby Montecatini Val di Cecina, som tilbyder butikker, restauranter og bank. Hvis I vil udforske området yderligere, er Volterra kun 14 km væk, en berømt etruskisk by med en rig historie. For musikelskere er der 21 km til Teatro del Silenzio i Lajatico, hvor Andrea Bocelli hvert år holder et spektakulært koncertarrangement.
Villaen er også rimeligt tæt på kysten, og de nærmeste strande ligger i Cecina (30 km), Vada (35 km) og Marina di Bibbona (38 km). Hvis I er til golf, ligger Castelfalfi Golf Club kun 37 km fra villaen.