Charmerende vingård med dejlige lejligheder omgivet af toscanske vinmarker
Allerede ankomsten til Poggio al Casone fortæller noget om stedet. Vejen fører jer gennem en lang allé af cypresser, og langsomt åbner landskabet sig med vinmarker, bløde bakker og den klassiske toscanske ro, som mange drømmer om, når de planlægger ferie i Italien.
Poggio al Casone ligger ved Crespina Lorenzana i provinsen Pisa og er en elegant vingård omgivet af 30 hektar økologiske vinmarker. Her er en historisk villa og to fritliggende bygninger nænsomt renoveret og indrettet til 10 ferielejligheder. Resultatet er et meget velholdt feriested med god plads, høj komfort og en afslappet atmosfære, hvor I både mærker livet på en vingård og får den ro, der gør ferien helt særlig.
Det er et sted for jer, der gerne vil bo smukt og ordentligt, uden at det bliver formelt. Her er vinmarker lige uden for døren, god plads mellem bygningerne og flere små steder, hvor I kan trække jer tilbage med en bog, et glas vin eller en stille stund i skyggen.
Feriestedets faciliteter
Midtpunktet på Poggio al Casone er den store pool på 8 x 16 meter (1,20 - 1,40 m dyb) med solstole og parasoller. Poolområdet ligger åbent og fredeligt med udsigt til det grønne landskab, og det er et naturligt samlingspunkt på varme dage.
Derudover kan I benytte den udendørs jacuzzi, sauna og afslapningsområde. Der er også mulighed for at grille, låne cykler og tage på ture i området, hvis I gerne vil være aktive i løbet af ferien. Stedet egner sig derfor både til jer, der vil holde en rolig ferie med pool, vin og læsning, og til jer, der gerne vil kombinere ferien med cykelture, udflugter og gode madoplevelser.
Fra maj til september arrangeres der normalt en ugentlig rundvisning og vinsmagning for stedets gæster. Her får I et fint indblik i vingårdens arbejde og smager vinene fra produktionen. Aktiviteten kræver reservation og gennemføres ved minimum 4 voksne deltagere. Det er også muligt at bestille en privat rundvisning mod tillæg.
Lejlighedernes indretning
De 10 lejligheder er lyse, rummelige og indrettet i en enkel, elegant stil. Alle lejligheder har aircondition, wi-fi og eget udeområde, så I har jeres egen plads til morgenkaffe, frokost i skyggen eller et glas vin sidst på dagen.
Lejlighederne er velegnede til jer, der gerne vil have friheden ved en feriebolig, men samtidig sætter pris på, at der er reception, service og mulighed for ekstra tilkøb. Morgenmad kan bestilles på forespørgsel og nydes enten på fællesterrassen, i lejligheden eller som en særlig oplevelse mellem vinmarkerne.
Oplevelser i området
Poggio al Casone ligger godt for jer, der gerne vil opleve det vestlige og centrale Toscana uden at bo midt i de mest travle turistområder. Der er cirka 25 minutters kørsel til Pisa lufthavn, hvilket gør stedet let at komme til, også hvis I flyver til Toscana. Der er 30 minutter til Pisa og Lucca, cirka 45 minutter til kysten og Volterra og omkring 1 time til Firenze, San Gimignano og Siena.
I kan derfor bruge Poggio al Casone som en rolig base for dagsture til nogle af Toscanas mest kendte byer, men også til mindre byer, strande, vingårde og lokale restauranter i området.
I gåafstand (ca. 700 m) fra feriestedet ligger landsbyen Quattro Strade, hvor der er restaurant, kaffebar og købmand. Det gør hverdagen på ferien nem, fordi I ikke behøver tage bilen hver gang, I mangler noget enkelt eller gerne vil ud at spise tæt på jeres feriebolig.
Receptionen er et vigtigt omdrejningspunkt på stedet. Her kan I få hjælp til praktiske spørgsmål, tips til udflugter og lokale anbefalinger. Michela og teamet på stedet er kendt for at være servicemindede og hjælpsomme, hvilket gør Poggio al Casone til et trygt valg for jer, der gerne vil bo selvstændigt, men stadig have nogen i nærheden, hvis I har brug for gode råd under ferien.