Disse smukke og velindrettede lejligheder med eget privat udendørsområde sørger for, at jeres ferie har det bedste udgangspunkt

En gammel toskansk familiegård, smukt restaurerede ferielejligheder og en helt særlig beliggenhed blandt høje, gamle træer. Her får I fredelige omgivelser, god kvalitet og masser af ægte toskansk atmosfære – blot få kilometer fra Montaione.

Feriestedets atmosfære

Antico Casale Rodilosso er en smuk, gammel toskansk ejendom fra det 17. århundrede, hvor de historiske bygninger er restaureret med stor respekt for den oprindelige stil.

Her er en særlig atmosfære, som man mærker allerede ved ankomsten. De gamle stenhuse ligger smukt mellem velplejede græsplæner og store træer, og bygningerne falder naturligt ind i de grønne omgivelser.

Udeområderne er noget af det, der gør Rodilosso særligt dejligt. Ejendommen ligger i kanten af et skovområde, og de gamle træer giver stedet en frodig karakter, behagelig skygge og en fin fornemmelse af ro og privatliv.

Den store swimmingpool på 7 x 14 meter ligger smukt i haven med liggestole og parasoller omkring sig. Her er god plads til både børn og voksne, uanset om I foretrækker en svømmetur, en god bog eller bare at nyde solen.

I haven finder I også et fælles grillområde, og for de aktive er der en tennisbane.

Et andet dejligt træk ved Rodilosso er de mange terrasser og hyggelige opholdssteder. Her kan I nyde morgenkaffen i fred og ro, samles over et godt måltid om aftenen eller blot sidde og lytte til naturens lyde. Der er plads til at være sammen, men også til at finde sit eget lille hjørne.

Lejlighedernes indretning 

På Rodilosso er der kælet for indretningen og de små detaljer. Det hele fremstår velholdt, gennemført og indbydende.

Ejendommen rummer 11 individuelt indrettede ferielejligheder i klassisk toskansk stil med terracottagulve, synlige loftsbjælker, gode materialer og møbler, der passer smukt til husenes historie.

Lejlighederne varierer i størrelse og indretning, så her er gode muligheder for både par, familier og venner, der rejser sammen. Alle har egen indgang og terrasse eller et privat udendørsområde, hvor I kan nyde måltiderne under åben himmel.

Det er autentisk Toscana, når det er velholdt og gennemtænkt, og hvor man samtidig føler sig hjemme.

Oplevelser i området

Rodilosso ligger kun omkring 3,5 km fra Montaione, en hyggelig middelalderby med restauranter, caféer og små butikker.

Beliggenheden er rigtig god, hvis I gerne vil opleve Toscana. San Gimignano og Volterra er oplagte udflugtsmål, og Firenze, Siena, Pisa og Lucca er også inden for rækkevidde.

Området byder på vinmarker, olivenlunde, små landsbyer og smukke landskaber. Her er rig mulighed for vinsmagninger, gode frokoster på lokale trattoriaer og ture ud i det toskanske landskab.

Når I vender hjem efter en dag med oplevelser, er det dejligt at komme tilbage til Rodilossos rolige omgivelser og måske tage en dukkert i poolen, inden aftenen begynder.

Mange af vores gæster spørger efter gode spisesteder og oplevelser i nærheden. Derfor har jeg samlet nogle af mine forslag i en lille guide, som du finder ved at klikke her. Ca 2,5 km fra Rodilosso ligger en vinbar med mad og ca. 2,8 km væk ligger restaurant Pleyadi. 

Søskendeparret Simone og Antonella har overtaget Rodilosso fra deres bedsteforældre og fører familiens tradition for gæstfrihed videre. Sammen med Francesca i receptionen sørger de for, at I føler jer godt tilpas, og de hjælper gerne med spørgsmål og gode råd under opholdet.

Alt i alt en perfekt base for en hyggelig Local Living ferie i Toscana.

Faciliteter

  • Swimmingpool
  • Egen terrasse
  • Grønsagshave
  • Opvaskemaskine
  • Internet
  • Kæledyr tilladt
  • Ekstraseng
  • Vaskemaskine
  • Høj stol
  • Ekstra rengøring
  • Babyseng
  • Separat betaling for afrejserengøring
  • Satellit TV
  • Amerikansk kaffemaskine
  • Take away fra nærliggende restaurant
  • Hårtørrer
  • Espresso maskine
  • Ventilator
  • Myggenet
  • Strygejern og -bræt

Aktiviteter på stedet

  • Tennis
  • Produktion af olie, vin eller ost
  • Kokkeskole
  • Jagt
  • Cykeludlejning
  • Yoga

Aktiviteter i området

  • Golf
  • Vinsmagning
  • Varme kilder
  • Vandre- og løbeterræn
  • Ridning
  • Tennisbane
  • Madlavningskursus i området
  • Guidede cykelture
  • Trøffeljagt

Beliggenhed

  • Toscana
  • Firenze (det nordøstlige Toscana)

Tjek ledighed og priser

Bougainvillea (4 - 5 pers.)

Lejlighed på 58 kvm til 4 - 5 personer med 2 soveværelser og 1 badeværelse.

Lejligheden ligger på 1. sal og består af en stue og køkken, et værelse med dobbeltseng og en ekstra seng til den 5. person, og et værelse med to enkeltsenge og et badeværelse med bruser. Eget udendørsområde nedenfor trappen. 

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Cardo (2 - 4* pers.)

Lejlighed på 50 kvm til 2 - 4* personer med 1 soveværelse og 1 badeværelse.

Lejligheden ligger i stueetagen og består af en stue med en dobbelt sovesofa, og et køkken. Soveværelset har en dobbeltseng, og der er et badeværelse med bruser. Egen terrasse mod skoven. 

*OBS: den 3. og 4. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Fuchsia (6 - 7 pers.)

Lejlighed på 80 kvm til 6 - 7 personer med 3 soveværelser og 1 badeværelse.

Lejligheden er i to plan. Stueetagen består af stue/køkken og badeværelse med bruser. Første sal består af 1 værelse med dobbeltseng, 1 værelse med dobbeltseng og 1 enkeltseng, samt 1 værelse med 2 enkeltsenge. Egen stor terrasse i stueplan. 

Fuchsia (ca. 80 kvadratmeter): 6 p.l.
Stueetage: stue / køkken, lille badeværelse toilet
Overetage: 3 soveværelser med dobbeltsenge, badeværelse med bruser
Fuchsia (ca. 80 kvadratmeter): 6 p.l.
Stueetage: stue / køkken, lille badeværelse toilet
Overetage: 3 soveværelser med dobbeltsenge, badeværelse med bruser
7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Garofano (6 - 8* pers.)

Lejlighed på 105 kvm til 6 - 8* personer med 3 soveværelser og 2 badeværelser.

Lejligheden ligger i stueplan og er med spisestue og køkken i et. Dertil kommer stuen med sovesofa (fransk seng), 1 værelse med dobbeltseng, 1 værelse med dobbeltseng og enkeltseng, samt 1 værelse med to enkeltsenge og 2 badeværelser.

*OBS: den 7. og 8. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på maks. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Geraneo (4 - 5 pers.)

Lejlighed på 58 kvm til 4 - 5 personer med 2 soveværelser og 1 badeværelse.

Lejligheden ligger i stueetagen med stue/køkken,1 soveværelse med dobbeltseng og mulighed for en ekstraseng i soveværelset til den 5. person, 1 værelse med 2 enkeltsenge, 1 badeværelse med bruser.

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Ginestra (2 - 3* pers.)

Lejlighed på 50 kvm til 2 - 3* personer med 1 soveværelse og 1 badeværelse.  

Lejligheden ligger i stueplan og består af stue/køkken med pejs, et soveværelse med dobbeltseng og et badeværelse med bruser. I stuen er der en sovesofa (fransk seng). Lejlighederne Ginestra og Ibiscus kan lejes sammen, da de ligger samlet i et separat, uafhængigt hus. Lejligheden har egen terrasse. 

*OBS: den 3. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Gladiolo (2 pers.)

Lejlighed på 30 kvm til 2 personer med 1 soveværelse og 1 badeværelse.

Lille fritliggende hus, i stueplan. Det er bestående af et køkken, et soveværelse med dobbeltseng og et badeværelse med bruser.

*OBS: ingen sovesofa - ingen mulighed for barneseng eller ekstra seng (huset er ikke stort nok)*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Hele Rodilosso (42 - 57* pers.)

Hele Rodilosso har plads til 42 - 57* personer fordelt på de 11 ferielejligheder, som hver har plads til 2 - 8 personer.

Alle lejlighederne har egne terrasser og køkkener. Det er et perfekt udgangspunkt til jer, som gerne vil samle hele familien til en dejlige ferie, men stadig med muligheden for det privatliv, som I får ved at have hver jeres lejlighed. 

Der er i alt sengepladser 42 personer + de resterende 15 personer, der sover på opredninger/sovesofaer, *vær OBS på at 12 af disse personer ikke må være ældre end 12 år. 

Der findes en mere detaljeret beskrivelse af lejlighederne og billeder under hver enkelt lejlighed. 

Ejeren står gerne til rådighed for at arrangere f.eks. en fællesmiddag i vinmarken, hvor I alle kan samles og nyde hinandens selskab. 

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Ibiscus (4 - 6* pers.)

Lejlighed på 65 kvm til 4 - 6* personer med 2 soveværelser og 1 badeværelse.

Lejligheden ligger i stueetagen og består af et køkken med pejs og sovesofa, 1 soveværelse med dobbeltseng, 1 værelse med tre enkeltsenge og et badeværelse med bruser. Lejligheden Ibiscus og Ginestra kan lejes sammen, da de ligger samlet i et separat, uafhængigt hus. Egen terrasse. 

*OBS: den 6. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Margherita (4 - 5* pers.)

Lejlighed på 58 kvm til 4 - 5* personer med 2 soveværelse og 1 badeværelse.

Stueetagen er med stue/køkken, et soveværelse med dobbeltseng og badeværelse med bruser. På første sal, som er åben, er der to enkeltsenge og en sovesofa (fransk seng). Egen terrasse.

*OBS: den 5. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Rosa Gialla (4 - 6* pers.)

Lejlighed på 75 kvm til 4 - 6* personer med 2 soveværelser og 2 badeværelser.

Lejlighed på 1. sal som består af stue med køkken, pejs, sovesofa (fransk seng) og 2 soveværelser. Her er det ene soveværelse med dobbeltseng, og det andet værelse består af 3 enkeltsenge. Derudover er der 2 badeværelser, hvor den ene har bruser. Egen terrasse i 1. sals højde.

*OBS: den 6. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Rosa Rugosa (4 - 6* pers.)

Lejlighed på 58 kvm til 4 - 6* personer med 2 soveværelser og 1 badeværelse.

Stueetagen består af et køkken, et dobbeltværelse og badeværelse med bruser. Dertil kommer der en åben første sal, hvor der er en dobbelt sovesofa og et værelse med 2 enkelt senge. Egen terrasse mod skoven. 

*OBS: den 5. og 6. person sover på sovesofaen, som er beregnet til børn på max. 12 år*

7 dage
03.07.2027 - 10.07.2027

Ledige uger

  • Bougainvillea (4 - 5 pers.)
  • Cardo (2 - 4* pers.)
  • Fuchsia (6 - 7 pers.)
  • Garofano (6 - 8* pers.)
  • Geraneo (4 - 5 pers.)
  • Ginestra (2 - 3* pers.)
  • Gladiolo (2 pers.)
  • Hele Rodilosso (42 - 57* pers.)
  • Ibiscus (4 - 6* pers.)
  • Margherita (4 - 5* pers.)
  • Rosa Gialla (4 - 6* pers.)
  • Rosa Rugosa (4 - 6* pers.)

Priser i kr. for hele ferielejligheden

I lav- og mellem sæson er det muligt at booke minimum 3 dage, bare send din forespørgsel på info@localliving.dk

Pr. uge Max.
antal pers.
Afrejse- rengøring
Bougainvillea (4 - 5 pers.) 5 760,00
07.01. - 19.04.
27.09. - 29.10.
03.11. - 20.12.
01.01. - 07.01.
19.04. - 07.06.
06.09. - 27.09.
29.10. - 03.11.
20.12. - 30.12.
07.06. - 05.07.
23.08. - 06.09.
05.07. - 23.08.
6.039,00 7.529,00 8.549,00 9.490,00
Pr. uge Max.
antal pers.
Afrejse- rengøring
Cardo (2 - 4* pers.) 4 608,00
Fuchsia (6 - 7 pers.) 7 912,00
Garofano (6 - 8* pers.) 8 988,00
Geraneo (4 - 5 pers.) 5 760,00
Ginestra (2 - 3* pers.) 3 608,00
Gladiolo (2 pers.) 2 456,00
Hele Rodilosso (42 - 57* pers.) 50 8.436,00
Ibiscus (4 - 6* pers.) 6 912,00
Margherita (4 - 5* pers.) 5 760,00
Rosa Gialla (4 - 6* pers.) 6 912,00
Rosa Rugosa (4 - 6* pers.) 6 760,00
07.01. - 18.04.
26.09. - 28.10.
02.11. - 20.12.
01.01. - 07.01.
18.04. - 06.06.
05.09. - 26.09.
28.10. - 02.11.
20.12. - 30.12.
06.06. - 04.07.
22.08. - 05.09.
04.07. - 22.08.
4.706,00 5.647,00 6.275,00 7.216,00
6.902,00 8.628,00 9.726,00 10.980,00
7.765,00 9.412,00 10.980,00 12.549,00
6.039,00 7.529,00 8.549,00 9.490,00
5.177,00 6.353,00 7.137,00 8.235,00
4.314,00 5.098,00 5.569,00 6.275,00
66.353,00 80.971,00 92.863,00 104.236,00
6.667,00 8.392,00 9.490,00 10.510,00
6.039,00 7.529,00 8.549,00 9.490,00
6.667,00 8.392,00 9.490,00 10.510,00
6.039,00 7.529,00 8.549,00 9.490,00


Priserne for Antico Casale Rodilosso er inkl.:

Gas, vand, el, håndklæder, sengelinned og wifi.

  

Affaldssortering er en vigtig ting i Italien, og det skal sorteres korrekt ligesom i Danmark. Er du i tvivl om, hvordan affaldet skal sorteres, så spørg ejerne.  

 

Poolperiode:

Swimmingpoolen er åben i perioden 09/04 - 01/10.

 

Betales lokalt og direkte til ejeren:

Afrejserengøring: mellem 60 og 130 euro afhængig af lejlighedens størrelse.

Babyseng og høj stol: (0-2 år) er gratis ved forespørgsel.

Ekstraseng: 70 euro pr. person pr. uge.

Ekstra rengøring: mellem 20 euro pr. time. 

Ekstra sengetøj og håndklæder: 10 euro per person (kun håndklæder 6 euro per person).

Poolhåndklæder: 6 euro pr. håndklæde pr. person (skal bestilles mindst en uge inden ankomst).

Ketcher til tennisbanen: kan lånes, men det er billige og kan bruges både af børn og voksne.

 

Kæledyr tilladt på forespørgsel: 50 euro for ekstra rengøring.

 

OBS - Turistskat:

Der tilkommer en turistskat, som er et mindre beløb, der skal betales direkte på landstedet ved ankomsten. Turistskatten er 1 euro pr. person pr. overnatning og i max. 6 dage. I alt 6 euro per person for hele ugen. Børn under 14 år er gratis.

 

CIN IT048027B4SJED3XED