Meget indbydende villa i bjergene højt oppe i Toscana

Villa La Maison de Vevette har plads til 10 personer, fordelt på 5 soveværelser og 5 badeværelser. 

La Maison de Vevette er en fuldstændig renoveret villa fra midten af ​​det 19. århundrede. 

Villaen var oprindeligt ejet af de nuværende ejeres bedsteforældre og opkaldt efter Vevette, bedstemoderen af fransk oprindelse. Ejerne besluttede sig for at renovere det og skabe en skøn feriebolig. Det må siges at være lykkedes. 

Villaens indretning

Huset er opdelt i suiter i stueetagen og en stor lejlighed på første sal, hvilket gør villaen helt ideel til familier eller vennegrupper. 

Der er fælles opholdsstue i stueetagen og fælles køkken og spisestue på 1. sal med terrasse med udendørs spiseplads.

Stueetage 
La Posta: soveværelse med dobbeltseng, badeværelse og lille tekøkken. Il Gioco: soveværelse, badeværelse, stue med sovesofa og tekøkken og udendørs veranda

La Posta og Il Gioco kan forbindes fra husets hovedindgang. Fælles opholdsstue med sovesofaer med Smart TV forbundet med internet

La Cucina: soveværelse, badeværelse, tekøkken og ekstern veranda

Første sal
Der er 2 værelser henhv. med fransk seng og en dobbeltseng. 2 badeværelser.  Begge værelser har direkte adgang til haven med swimmingpool. 

Der er køkken og spiseplads, der kan rumme op til 10/12 personer med pejs.

Villaens udeområde

Udenfor finder I en privat terrasse med udsigt med udendørs spiseplads.

Rundt om villaen er der en stor have med sans for de mindste detaljer og prydet med typiske middelhavsplanter. I den øverste del af haven er der en stor swimmingpool på 14 meter x 4,5 meter med dybde på dybde på 1,40 meter,. Dette er et perfekt sted at køle af, hvile sig og læse en god bog.

I nærheden af ​​poolen er der et opholdsområde med behagelige sofaer.

Området I bor i

Ejerne har I gå afstand til villaen muligheden for at byde jer på vinsmagning, hvor I også kan komme til middag.  

Når I bor her, er det oplagt at køre en tur til Cinque Terre. I kan fx. stille bilen i La Spezia og tage tog eller båd ind i nationalparken, der er så kendt for sine smukke landsbyer og gode vandrestier mellem de 5 byer. I bor også i nærheden af marmorbruddene i Massa, og ikke langt fra badebyerne Riomaggiore og Forte dei Marmi. 

Den er beliggende i en lille landsby Lunigiana nordvest i Toscana på grænsen mod Emilia-Romagna. Området er omgivet af bjerge og her er rig mulighed for at opleve naturen helt tæt på til fods eller på cykel. 

Faciliteter

  • Aircondition
  • Egen terrasse
  • Opvaskemaskine
  • Internet
  • Kæledyr tilladt
  • Barbecue
  • Vaskemaskine
  • Meget børnevenligt
  • Høj stol
  • Babyseng
  • Separat betaling for afrejserengøring
  • Satellit TV
  • Tørretumbler
  • Hårtørrer
  • Mikrobølgeovn
  • Fryser
  • Strygejern og -bræt

Aktiviteter på stedet

  • Kokkeskole
  • Morgenmad
  • Kok
  • Shopping service
  • Vinsmagning

Aktiviteter i området

  • Vinsmagning
  • Vandre- og løbeterræn
  • Ridning
  • Madlavningskursus i området
  • Guidede cykelture

Beliggenhed

  • Toscana

Tjek ledighed og priser

La Maison de Vevette (10 pers.)

La Maison de Vevette (10 pers.)

7 dage
25.07.2026 - 01.08.2026
52.250,00 DKK

Ledige uger

  • La Maison de Vevette (10 pers.)

Priser i kr. for hele villaen

Pr. uge Max.
antal pers.
Afrejse- rengøring
La Maison de Vevette (10 pers.) 10 2.280,00
04.01. - 29.03.
28.09. - 20.12.
29.03. - 24.05.
30.08. - 28.09.
20.12. - 03.01.
24.05. - 30.08.
38.000,00 43.700,00 52.250,00


Prisen er inklusiv:

El og aircondition op til et forbrug på 300kw pr. uge, sengelinned, håndklæder og poolhåndklæder en gang om ugen, en barneseng og barnestol, parkering foran huset på meget stille gade, trådløs internetforbindelse.

 

Affaldssortering er en vigtig ting i Italien, og det skal sorteres korrekt ligesom i Danmark. Er du i tvivl om, hvordan affaldet skal sorteres, så spørg ejerne.

 

Poolperiode:

Maj - September.

 

Betales lokalt og direkte til ejerne: 

Depositum 1000 euro (kontant - og tilbagebetales ved afrejse) 

Elektricitet og aircondition over forbrug på 300 kw pr uge opkræves Euro 0,50/KW

Afrejserengøring: 300 euro (modregnes i depositum)

Varme: 80 euro pr. dag. 

I kan tilkøbe morgenmad, ekstra rengøring, massage, kok og kokkeskole - ja, alt hvad hjertet begærer. 

 

Kæledyr tilladt efter anmodning og accept mod et ekstra gebyr.

 

OBS - Turistskat:

Der tilkommer en turistskat, som er et mindre beløb, der skal betales direkte på landstedet ved ankomsten.